FANDOM


BIanka

Bianka Rolando

Bianka Rolando – artystka sztuk wizualnych, pisarka. Urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Pochodzi z rodziny o włoskich korzeniach. Ukończyła poznańską ASP.

Otrzymała nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki 2009 roku oraz Medal Młodej Sztuki w dziedzinie literatury za "Rozmówki włoskie" w 2009.

Bianka Rolando była stypendystką austriackiej fundacji DachsteinCult, otrzymała stypendium artystyczne Banku Zachodniego WBK, brała udział w programie PRORA All Inclusive w Niemczech.

Jest związana z galerią LETO w Warszawie, wykłada na ASP w Poznaniu oraz Uniwersytecie Warszawskim.

W swojej twórczości łączy literaturę ze sztukami wizualnymi, w wywiadach artystka podkreśla podobieństwo między obiema formami przekazu, które według niej, wzajemnie się inspirują.

TwórczośćEdytuj

W swoim debiucie literackim, Rozmówkach włoskich (2007), Bianka Rolando za punkt odniesienia wybiera klasyczne dzieła malarzy śródziemnomorskich. Jednak nie powtarza świetnie nam znanych ze szkoły, zdawać by się mogło, na trwale przyklejonych do wizerunków, interpretacji.

Rolando robi coś zupełnie innego – odrywa pierwotne, zanurzone w kontekście historycznym dzieła znaczenia, by zastąpić je znaczeniami świeżymi, współczesnymi. Rozbija schematy i na zasadzie luźnych i osobistych skojarzeń, uczy odbiorcę budować inne sensy. Skupia się na relacjach postaci umieszczonych na obrazie, na ich wzajemnych powiązaniach, przez co odsłania się nam takie napięcie emocjonalne, o jakim wcześniej, odczytując klasyczne dzieło tradycyjnie, nie dostrzegli. Artystka dodaje sieć odniesień ponadczasowych, uaktaualnia je pprzez częste nawiązania do współczesnej cywilizacji, technologii. Z kanonicznych dzieł tworzy swoiste ilustracje do współczesnego świata.

W poemacie Biała książka (2009) pisarka snuje metafizyczne refleksje na temat ludzkich determinacji i przeznaczenia. Swoich bohaterów konfrontuje ze śmiercią. Nie dywaguje o możliwości istnienia zaświatów, niejako apriorycznie zakładając ich istnienie, lecz zastanawia się nad ich jakością oraz tym, co oferują ludziom.


Opracowała Zofia Krawiec

BibliografiaEdytuj

  • B. Rolando, Rozmówki wloskie, Warszawa 2007.
  • B. Rolando, Biała książka, Poznań 2009.
  • B. Rolando, Modrzewiowe korony, Wrocław 2010.

Linki zewnętrzne Edytuj